KREDYCIAK-Opinie, forum

  Kredyciak.pl > Pytania, porady, pomoc

LEASING WITRYN INTERNETOWYCH

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 04-14-2010, 13:21   #1
PrzyjemniaczekWitam,

szukam informacji dotyczących możliwości leasingowania serwisów internetowych. Mam pewien dobry pomysł na biznes, jednak jak zawsze wstrzymuje mnie brak pieniędzy. Zastanawiam się, czy można leasingować witryny internetowe.


M


Przyjemniaczek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 04-16-2010, 12:01   #2
A.G.
 
Jest to bardzo ciekawe pytanie…

Raczej z niczym się takim nie spotkałam i wątpie by w Polsce był możliwy taki leasing. Choć firmy leasingowe te bardziej elastyczne mogą indywidualnie skonstruować taką ofertę.

O ile mi wiadomo leasing w rozumieniu polskiego prawa to nabywanie przez lesingobiorcę rzeczy w zamian za pobieranie pożytków przez leasingodawcę.

Rzeczy w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego to przedmioty materialne. Mówi o tym art. 45 Kokdesu Cywilnego. Rzeczy charakteryzują się materialnym charakterem i wyodrębnieniem z przyrody. Rzeczami nie są również przedmiot materialne takie jak :energia, dobra intelektualne, dobra osobiste, pieniądze, papiery wartościowe, prawa majątkowe. Tak więc przedmiotem umowy nienazwanej o charakterze umowy leasingowej mogą być rzeczy oraz wartości niematerialne i prawne.

Same witryny internetowe ciężko jasno zakwalifikować, jeśli uznalibyśmy nie samą witrynę jako przedmiot umowy a przedmiotem leasingu miało by być prawo majątkowe do niej wówczas możemy mówić o leasingu wartości niematerialnych i prawnych.

Owszem niektóre rozwiązania na stronach można by zakwalifikować bezpośrednio pod know-how, patnet, licencje jednak musza to być nowoczesne rozwiązania informatyczne, służące tylko i wyłącznie osiągnięciu korzyści ekonomicznych w wyniku przyrostu ich wartości lub innych pożytków. Należy jednak pamiętać, że rozwiązania te powinny zostać uznane prawnie przez urząd patentowy.

Jak wspomniałam jako wartość niematerialną i prawną można uznać prawo majątkowe do danej witryny internetowej. Wówczas prawo majątkowe do witryny internetowej stanowi autorskie prawo majątkowe w rozumieniu art. 22b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W skład prawa majątkowego może wchodzić
1. prawo do rejestracji domen, które umożliwi wyłączne korzystanie z unikalnego adresu internetowego oraz identyfikującego określone funkcjonalności usługi internetowej
2. prawo do oprogramowania decydującego o funkcjonalności witryny
3. prawo majątkowe do tekstów i obrazków graficznych zapewniających komunikacją z użytkownikami strony.

Witryna internetowa taka musi być zgłoszona również do urzędu patentowego ażeby mogło powstać prawo własności przemysłowej, o którym mowa w art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tak by to wyglądało teoretycznie. Praktycznie jednak ciężko byłoby dojść praw do zysków z funkcjonowania strony będącej w leasingu. Nie bardzo wiem, kto by na tym zyskał? Bowiem leasingobiorca może jedynie korzystać odpłatnie z przedmiotu leasingu w tym wypadku prawa majątkowego do witryny. Bardziej trafny byłby tu sponsoring niż leasing…

Jednak bardzo chętnie posłucham stanowiska radcy prawnego… bowiem szczerze pytanie mnie zaskoczyło
A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-16-2010, 12:18   #3
zet
Największym problemem w tym byłaby chyba rzetelna rzeczywistej wartości domeny lub strony internetowej. Na dzień dzisiejszy chyba nie istnieje takie coś jak okreslenie wartości portalu. Raczej bazuje się chyba na zasadzie, że strona jest warta tyle ile konkretny ktoś chce za nią zapłacić.
zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-18-2010, 12:52   #4
Przyjemniaczek
Sądzę, że serwis internetowy jest swojego rodzaju formą oprogramowania. Skoro istnieje już dość powszechny leasing oprogramowania, to dlaczego miałby nie istnieć leasing serwisów internetowych.

Dlaczego tu pytam i dyskutuję ? Nie mam czasu na kontaktowanie się z firmami leasingowymi i na tłumaczenie każdemu po kolei o co mi chodzi. Myślałem, że znajdzie się ktoś, kto przeszedł procedurę leasingu witryny internetowej.

M
Przyjemniaczek jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-26-2010, 10:26   #5
Bob
"Strona jest warta tyle ile ktos chce za nia zapacic" - absolutnie bzdura - bez obrazy
Strone nalezy wycenic pod wieloma wzgledami. Jej wiek, ilosc linkow zarowno w wyszukiwarce google, jak i i innych wiodacych takich jak Alexa, lub Yahoo. Moc strony i jej przeszlosc. Forma graficzna, poprowanosc html, css oraz innych jezykow takich jak php czy js.
Bob jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-13-2017, 12:54   #6
magun
...stary post ale nadal się**pojawia więc odpowiem, jak najbardziej, są na Polskim rynku przynajmniej dwie firmy które realizują takie transakcje.
magun jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-21-2017, 12:06   #7
alcatrazz
jeżeli chodzi o leasing to teraz popularne jest składanie wniosków o leasing online. Ostatnio przy okazji otwierania firmy wziąłem sprzęt roboczy w leasing a wniosek składałem na platformafinansowa.pl - warto zobaczyć
alcatrazz jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Komentarz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Kredyt przez Internet- nowe możliwości kont internetowych A.G. 2 07-04-2014 20:16
Opłaty za korzystanie z serwisów internetowych A.G. 3 06-14-2010 10:42
Powstaje coraz więcej sklepów internetowych A.G. 1 06-02-2010 08:28