KREDYCIAK-Opinie, forum

  Kredyciak.pl > Pytania, porady, pomoc

JAK NAPISAĆ WEZWANIE DO ZAPŁATY DLA DŁUŻNIKÓW

 
Oceń temat
Linki sponsorowane


stare 02-18-2021, 20:50   #1
zetMoże nam się przydarzyć sytuacja, gdy stos niezapłaconych przez naszych klientów faktur niepokojąco wzrośnie i stanie się tak duży, że nasz biznes stanie na skraju bankructwa. Pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście zatrudnienie profesjonalnego windykatora, który zajmie się sądowym dochodzeniem zapłaty. Jednak zanim podejmiemy takie kroki warto samemu się tym zająć i być może uda się klientów skłonić do uregulowania należności. Ważny jest czas naszej reakcji i to żeby działać jak najszybciej póki jest realna szansa na odzyskanie należnych nam kwot zanim kontrahent nie ogłosi bankructwa.

Póki co wszystkie wskaźniki i badania podpowiadają, że polskie firmy na razie nie bankrutują z powodu niezapłaconych faktur i dość łagodnie znoszą obostrzenia, a co za tym idzie spowolnienie gospodarcze. Na ten moment oszczędności i depozyty bankowe polskich firm nie są mniejsze niż w analogicznym okresie przed rokiem. Jednak trzeba zauważyć, że ok jedna trzecia firm nie potwierdza posiadania zapasów gotówki i to są właśnie te podmioty, które mogą stać się dłużnikami.

Jak skutecznie napisać wezwanie do zapłaty

Każdy przedsiębiorca, który kiedykolwiek próbował odzyskać należności z tytułu niezapłaconych faktur wie, że podstawowym narzędziem w tej sytuacji jest wezwanie do zapłaty. Jest to procedura, którą po prostu powinniśmy mieć przygotowaną zawsze na ewentualność wystąpienia opóźnień w płaceniu za nasze towary lub usługi przez naszych klientów.

Nie istnieje jeden uniwersalny wzór wezwania do zapłaty jednak jeśli nie chcemy żeby nasze pismo do dłużnika od razu trafiło do kosza to musimy pamiętać o kilku istotnych elementach jakie nasze pismo musi zawierać. Wezwanie do zapłaty musi zawierać: dokładne dane dłużnika, informacje o dokumencie z którego wynika zapłata (numer faktury, data, kwota), numer rachunku bankowego oraz termin oczekiwanej zapłaty – najlepiej podać konkretną datę. Pismo z wezwaniem musi być opatrzone datą i miejscem sporządzenia oraz własnoręcznym podpisem.

Warto także dopisać, że brak uregulowania płatności w podanym terminie spowoduje skierowanie sprawy na drogę sądową, a wszelkie koszty postępowania sądowego spadną na dłużnika.

Niestety bardzo często uporczywy dłużnik nie wystraszy się naszego listu ponieważ jest przekonany, że nic mu nie grozi, gdy zignoruje dostarczony monit. Dlatego spróbujmy zwiększyć moc wezwania. Możemy to zrobić zlecając wysłanie wezwania do zapłaty do biura informacji gospodarczej (BIG).

Z praktyki wielu przedsiębiorców współpracujących z BIG-ami wynika, że są w stanie odzyskać do 70 proc. należności, jeśli dłużnicy otrzymają wezwania z takiej instytucji. Rejestr dłużników, który prowadzi BIG to konkretne narzędzie i wpisanie do tego rejestru może w przyszłości utrudnić funkcjonowanie firmy, która się w nim znajdzie.

Kolejnym argumentem, który pomaga w odzyskiwaniu długów jest rejestr dłużników. Jest to bardzo realna i oficjalna baza, do której zagląda bardzo dużo instytucji finansowych. Każdy bank zanim udzieli komuś kredytu lub udzieli zgody na leasing sprawdza Krajowy Rejestr Długów. Firmy wpisane do KRD mogą mieć też problem z podpisaniem umowy abonamentowej na telefon czy internet.


zet jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Linki sponsorowane
stare 02-18-2021, 21:28   #2
Kaniowski
Naprawdę dobry i przydatny tekst. Niby banalna sprawa jednak nie każdy wie żeby zawrzeć te wszystkie szczegóły, które są rzeczywiście istotne. Dobrze napisane wezwanie do zapłaty może nam zaoszczędzić kosztów i pomoże odzyskać należne nam pieniądze. Oczywiście jeśli ta droga zawiedzie to nie pozostaje nic innego niż wystąpienie na drogę sądową. Te procedury też nie są wcale trudne i można samemu złożyć do sądu odpowiednie dokumenty.
  Odpowiedź z Cytatem
stare 02-19-2021, 12:38   #3
Karinka
Trzeba mieć na uwadze, że dłużników można podzielić tak jakby na 3 kategorie. Pierwsi to tacy, którzy są wypłacalni i nie mają w planach nie płacić za swoje faktury. To są tacy zapominalscy i tu często wystarczy wykonanie telefonu z grzecznym przypomnieniem o tym, że minął termin zapłaty. Niektórzy po prostu działają trochę na tak zwany żywioł i nie do końca panują nad wszystkimi swoimi dokumentami. Oczywiście przypomnienie nie zadziała, gdy mamy do czynienia z kimś kto nie planuje płacić w terminie i płaci kiedy mu wygodnie. To jest druga kategoria dłużnika. Tutaj raczej trzeba być bardziej stanowczym i nie ma co nadużywać przypomnień słownych. Trzecia grupa to notoryczny dłużnik, który nie rzadko wie , że nie zapłaci już w momencie podpisywania zobowiązania. Takich dłużników lepiej unikać już na etapie sprawdzania kontrahenta.
Karinka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-19-2021, 14:23   #4
Pawcio Poznań
Niestety nawet najlepsze pismo z wezwaniem do zapłaty nic nie wskóra jak dłużnik nie ma nic i nie będzie miał. Kiedyś dość mocno zderzyłem się z polską rzeczywistością.
Rozpocząłem samemu wysyłanie wezwań do zapłaty do moich dłużników. Później skierowałem sprawę do komornika, ten uzyskał całą masę tytułów wykonawczych i co z tego ???.....

Okazuje się, że w większości Polacy to "golasy" pracujący na czarno i nie da się z nich nic ściągnąć.....
  Odpowiedź z Cytatem
Komentarz

Tagi
kredyt dla osób w bik i krd , kto pomaga zadłużonym spłacać długi


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat:


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Komentarzy Ostatni post / autor
Rejestr dłużników rośnie M.W. 4 04-24-2015 12:49
Gdzie jest najwięcej nierzetelnych dłużników? A.G. 2 12-15-2014 13:39
czy mogę sprawdzić za free czy jestem na liście dłużników w bik mariuszlitewka 2 10-28-2014 15:39
Jak działa rejestr dłużników? Wera_nika 1 07-22-2014 08:18