KREDYCIAK-Opinie, forum  

  Kredyciak.pl > Kredyty i pożyczki > walutowe

SPREADY WALUTOWE BEZ ZMIAN

 
Oceń temat


stare 05-29-2010, 12:13   #1
A.G.
 W ciągu ostatnich tygodni miały miejsce duże wahania kursów walut. W podobnych sytuacjach do tej pory banki zwiększały sperady przy wymianie walut, jednak teraz różnice w cenie zakupu i sprzedaży nie zmieniły się. Dotychczas banki tylko czekały i wykorzystywały zmiany kursów do zwiększenia spreadów. Obecne zjawisko jednak banki traktują jako przejściowe i nie podnoszą spreadów.

Takie zachowanie jest zdecydowanie inne od tego, które do tej pory popierały banki. Zmiany kursów były traktowane dotychczas jako pretekst do zwiększenie spredów. Spread to inaczej różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży danej waluty. Bank udziela kredytu klientowi po kursie kupna, z kolei klient spłaca pożyczkę po kursie sprzedaży.

Spread walutowy pozwala na niezły zarobek dla banków. Wystarczy ponieść spread o kilka groszy a już bank zarabia więcej na tym samym kredycie.

Obecnie banki uznały, że osłabienie złotego ma trwały charakter i dlatego zwiększenie spreadów mogłoby okazać się bardzo nieprzyjemne dla klientów. Dlatego zmiany na rynku walutowym są traktowane jako przejściowe i spready pozostają bez zmian.

W ciągu ostatnich czterech tygodni kurs euro wzrósł z poziomu 3,90 do ponad 4,10 zł. Frank z kolei wzrósł z poziomu 2,70 zł do 3 zł. Najbardziej wzrosła cena dolara amerykańskiego. Wcześniej za dolara płacono 2,90 obecnie jego kurs wynosi 3,40 zł. Również kursy bankowe, po których kredytobiorcy spłacają kredyty poszły w górę.

Banki, które pozyskują waluty z rynku w celu finansowania kredytów, starają się przenieść ryzyko walutowe związane z silnymi wahaniami kursów na klientów. Banki te radzą sobie w dwojaki sposób. Zdaniem Agnieszki Nachyła z Banku Millenium banki wcale nie muszą pondnosić spreadów bowiem mogą oni zmieniać tabele kursowe kilka razy w ciągu dnia.

Teraz średni spread dla kredytów w euro wynosi 5,7 %. Jest to tyle samo co miesiąc wcześniej. W przypadku franka spread od początku miesiąca spadł z 6,2 do 6,1%.

Jednak są również wyjątki. Meritum Bank ma obecnie spread dla euro na poziomie 4,10%. Wzrósł on z poziomu 3,35%. Wiele banków nie musiało rozwierać różnić między kursem kupna a sprzedaży bo i tak stosują bardzo niekorzystne warunki dla klientów.

Takim bankiem jest chociażby Getin Noble Bank. W tym banku spread dla euro wynosi 9,6% . W przypadku kredytów we frankach spread wynosi 12,2 %. Równie wysokie spready mają banki takie jak: DnB Nord oraz Polbank.W tych bankach spread średni dla kredytów w euro wynosi około 8%.

Jednym z nielicznych banków, które obniżyły spready to Raiffeisen Bank. Specjaliści z Home Broker twierdzą, że banki i tak zarabiają na różnicach kursowych niemal dwa razy więcej niż przed krzysem.

Dużo bardziej opłacalne okazuje się spłacanie kredytu gotówką zakupioną w kantorze. Bowiem średni spread w kantorach przy euro przekracza nieznacznie 1,50%. W przypadku franków ta różnica jest nico większa i wynosi 2,50%.
A.G. jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-08-2014, 01:13   #2
Maciek82
W niektórych kantorach internetowych zamiast spreadu jest pobierana stała prowizja, wynosząca tylko 0,2% . M.in. właśnie dlatego wybrałem ten kantor.
Maciek82 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare Dzisiaj
Kredyciak.pl


Linki sponsorowane

Komentarz

Tagi
w jakiej walucie opłaca się wziąć kredyt, gdzie znaleźć kursy walut w internecie


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd Oceń ten temat
Oceń ten temat: